Bourns Inc. SRN4012-3R3M
Part No.:
SRN4012-3R3M
Datasheet:
AnpuSRN4012-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.7A 101MOHM SMD
Series:
SRN4012
Product Status:
Obsolete
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
101mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)