Bourns Inc. SRN4012T-1R0M
Part No.:
SRN4012T-1R0M
Datasheet:
AnpuSRN4012T-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.2A 42 MOHM SMD
Series:
SRN4012T
Product Status:
Active
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
DC Resistance (DCR):
42mOhm
Q @ Freq:
6 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)