Bourns Inc. SRN5030HA-2R2Y
Part No.:
SRN5030HA-2R2Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRN5030HA-2R2Y.pdf
Description:
IND,5X5X3MM,2.2UH30%,4.9A,150C,S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN5030HA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
4.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
33mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
57MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)