Bourns Inc. SRP0412F-1R0M
Part No.:
SRP0412F-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRP0412F-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5.3A 29.5 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0412F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)