Bourns Inc. SRP1038CC-220M
Part No.:
SRP1038CC-220M
Datasheet:
AnpuSRP1038CC-220M.pdf
Description:
IND SMD 22UH 5.2A
Series:
SRP1038CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
74mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)