Bourns Inc. SRP1038CC-4R7M
Part No.:
SRP1038CC-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRP1038CC-4R7M.pdf
Description:
IND SMD 4.7UH 13A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1038CC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
20A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)