Bourns Inc. SRP1038CC-8R2M
Part No.:
SRP1038CC-8R2M
Datasheet:
AnpuSRP1038CC-8R2M.pdf
Description:
IND SMD 8.2UH 9A
Series:
SRP1038CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
22.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)