Bourns Inc. SRP1513CA-330M
Part No.:
SRP1513CA-330M
Datasheet:
AnpuSRP1513CA-330M.pdf
Description:
IND,16.5X15.5X12.7MM,33UH20%,14A
Series:
SRP1513CA
Material - Core:
Metal
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
19A
DC Resistance (DCR):
22.2mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)