Bourns Inc. SRP3012TA-100M
Part No.:
SRP3012TA-100M
Package:
2-SMD
Datasheet:
AnpuSRP3012TA-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 550 MOHM SMD
Series:
SRP3012TA
Package/Case:
2-SMD
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
550mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)