Bourns Inc. SRP5015TA-6R8M
Part No.:
SRP5015TA-6R8M
Datasheet:
AnpuSRP5015TA-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.3A 171MOHM SMD
Series:
SRP5015TA
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
171mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)