Bourns Inc. SRP5030CA-2R2M
Part No.:
SRP5030CA-2R2M
Datasheet:
AnpuSRP5030CA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9.7A 14.5MOHM SM
Series:
SRP5030CA
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.7 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
14.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)