Bourns Inc. SRP6530A-100M
Part No.:
SRP6530A-100M
Datasheet:
AnpuSRP6530A-100M.pdf
Description:
IND,7.1X6.6X3MM,10UH20%,4A,SHD
Series:
SRP6530A
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
105mOhm Max
Q @ Freq:
26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)