Bourns Inc. SRP7050AA-100M
Part No.:
SRP7050AA-100M
Datasheet:
AnpuSRP7050AA-100M.pdf
Description:
IND,7.3X6.6X4.8MM,10UH20%,7A,SHD
Series:
SRP7050AA
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
53mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)