Bourns Inc. SRP7050TA-1R0MBU
Part No.:
SRP7050TA-1R0MBU
Description:
IND6.6X7.3X4.8MM,1UH20%15A,SHDSM
Height - Seated (Max):
1. How to order SRP7050TA-1R0MBU on Anpu?
3. Are the SRP7050TA-1R0MBU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP7050TA-1R0MBU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series SRP7050TA SRP7050TA SRP7050TA SRP7050TA SRP7050TA
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Material - Core Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder
Inductance 15 µH 47 µH 10 µH 1.8 µH 1 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 3.5 A 1.9 A 4 A 12 A 15 A
Current - Saturation (Isat) 6A 2.7A 7.5A 15A 20A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 92mOhm Max 330mOhm Max 69mOhm Max 11mOhm Max 6.5mOhm Max
Q @ Freq 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 15 @ 100kHz 10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant 12MHz 8MHz 15MHz 38MHz 50MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)