Bourns Inc. SRP8540A-2R2M
Part No.:
SRP8540A-2R2M
Datasheet:
AnpuSRP8540A-2R2M.pdf
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 2.2UH20% 16A S
Series:
SRP8540A
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
25A
DC Resistance (DCR):
11.9mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)