Bourns Inc. SRP8540A-4R7M
Part No.:
SRP8540A-4R7M
Datasheet:
AnpuSRP8540A-4R7M.pdf
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 4.7UH20% 8.5A
Series:
SRP8540A
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
19A
DC Resistance (DCR):
29.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)