Bourns Inc. SRR0603-101KL
Part No.:
SRR0603-101KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet:
AnpuSRR0603-101KL.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 300MA 1.5OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0603
Package/Case:
Nonstandard, Corner Terminals
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
440mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
22 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)