Bourns Inc. SRR0603-150ML
Part No.:
SRR0603-150ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet:
AnpuSRR0603-150ML.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 900MA 180MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0603
Package/Case:
Nonstandard, Corner Terminals
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)