Bourns Inc. SRR0603-151KL
Part No.:
SRR0603-151KL
Datasheet:
AnpuSRR0603-151KL.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 250MA 1.9OHM SMD
Series:
SRR0603
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
390mA
DC Resistance (DCR):
1.9Ohm Max
Q @ Freq:
22 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)