Bourns Inc. SRR0603-221KL
Part No.:
SRR0603-221KL
Datasheet:
AnpuSRR0603-221KL.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 200MA 2.7OHM SMD
Series:
SRR0603
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
310mA
DC Resistance (DCR):
2.7Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)