Bourns Inc. SRR0603-330KL
Part No.:
SRR0603-330KL
Datasheet:
AnpuSRR0603-330KL.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 600MA 430MOHM SMD
Series:
SRR0603
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
830mA
DC Resistance (DCR):
430mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)