Bourns Inc. SRR0603-3R3ML
Part No.:
SRR0603-3R3ML
Datasheet:
AnpuSRR0603-3R3ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.8A 55 MOHM SMD
Series:
SRR0603
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
55mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
85MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)