Bourns Inc. SRR0604-221KL
Part No.:
SRR0604-221KL
Datasheet:
AnpuSRR0604-221KL.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 250MA 1.7OHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
320mA
DC Resistance (DCR):
1.7Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)