Bourns Inc. SRR0604-222KL
Part No.:
SRR0604-222KL
Datasheet:
AnpuSRR0604-222KL.pdf
Description:
FIXED IND 2.2MH 100MA 16 OHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
80mA
DC Resistance (DCR):
16Ohm Max
Q @ Freq:
80 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
650kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)