Bourns Inc. SRR0604-3R3ML
Part No.:
SRR0604-3R3ML
Datasheet:
AnpuSRR0604-3R3ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 2.3A 50 MOHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
21 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)