Bourns Inc. SRR0604-471KL
Part No.:
SRR0604-471KL
Datasheet:
AnpuSRR0604-471KL.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 180MA 3.3OHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
180 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
DC Resistance (DCR):
3.3Ohm Max
Q @ Freq:
18 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)