Bourns Inc. SRR0604-680KL
Part No.:
SRR0604-680KL
Datasheet:
AnpuSRR0604-680KL.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 500MA 520MOHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
680mA
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)