Bourns Inc. SRR0604-6R8ML
Part No.:
SRR0604-6R8ML
Datasheet:
AnpuSRR0604-6R8ML.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.6A 70 MOHM SMD
Series:
SRR0604
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.05A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
37MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)