Bourns Inc. SRR0805-102K
Part No.:
SRR0805-102K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR0805-102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 150MA 5 OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0805
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
2.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)