Bourns Inc. SRR0805-8R2M
Part No.:
SRR0805-8R2M
Datasheet:
AnpuSRR0805-8R2M.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.75A 80MOHM SMD
Series:
SRR0805
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.75 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
19 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)