Bourns Inc. SRR1005-180Y
Part No.:
SRR1005-180Y
Description:
FIXED IND 18UH 1.6A 90 MOHM SMD
Series:
SRR1005
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)