Bourns Inc. SRR1005-470Y
Part No.:
SRR1005-470Y
Description:
FIXED IND 47UH 1A 190 MOHM SMD
Series:
SRR1005
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)