Bourns Inc. SRR1050A-560Y
Part No.:
SRR1050A-560Y
Datasheet:
AnpuSRR1050A-560Y.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 1.9A 160 MOHM SMD
Series:
SRR1050A
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)