Bourns Inc. SRR1210-6R8Y
Part No.:
SRR1210-6R8Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR1210-6R8Y.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 7.9A 15 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1210
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7.9 A
Current - Saturation (Isat):
8.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)