Bourns Inc. SRR1210-821M
Part No.:
SRR1210-821M
Datasheet:
AnpuSRR1210-821M.pdf
Description:
FIXED IND 820UH 850MA 1.32OHM SM
Series:
SRR1210
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
DC Resistance (DCR):
1.32Ohm Max
Q @ Freq:
6 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
850kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)