Bourns Inc. SRR1240-101M
Part No.:
SRR1240-101M
Datasheet:
AnpuSRR1240-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.25A 300MOHM SM
Series:
SRR1240
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.25 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)