Bourns Inc. SRR1260-560M
Part No.:
SRR1260-560M
Datasheet:
AnpuSRR1260-560M.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 2.3A 100 MOHM SMD
Series:
SRR1260
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7.92MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)