Bourns Inc. SRR1260A-680M
Part No.:
SRR1260A-680M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR1260A-680M.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 2.1A 110 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1260A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7.43MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)