Bourns Inc. SRR1280-2R4Y
Part No.:
SRR1280-2R4Y
Datasheet:
AnpuSRR1280-2R4Y.pdf
Description:
FIXED IND 2.4UH 9.2A 10 MOHM SMD
Series:
SRR1280
Inductance:
2.4 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9.2 A
Current - Saturation (Isat):
10.5A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)