Bourns Inc. SRR4528A-150M
Part No.:
SRR4528A-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet:
AnpuSRR4528A-150M.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 1.42A 119MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR4528A
Package/Case:
Nonstandard, Corner Terminals
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.42 A
Current - Saturation (Isat):
900mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
119mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)