Bourns Inc. SRR4528A-7R4Y
Part No.:
SRR4528A-7R4Y
Datasheet:
AnpuSRR4528A-7R4Y.pdf
Description:
FIXED IND 7.4UH 2.16A 63MOHM SMD
Inductance:
7.4 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.16 A
Current - Saturation (Isat):
1.28A
DC Resistance (DCR):
63mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
42MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)