Bourns Inc. SRR5018-221Y
Part No.:
SRR5018-221Y
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR5018-221Y.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 230MA 2.5OHM SMD
Series:
SRR5018
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
300mA
DC Resistance (DCR):
2.5Ohm Max
Q @ Freq:
8.7 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)