Bourns Inc. SRR6603-102ML
Part No.:
SRR6603-102ML
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR6603-102ML.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD
Series:
SRR6603
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
45mA
DC Resistance (DCR):
3.4Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)