Bourns Inc. SRR7045-120M
Part No.:
SRR7045-120M
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRR7045-120M.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 1.85A 50 MOHM SMD
Series:
SRR7045
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)