Bourns Inc. SRR7045-6R3M
Part No.:
SRR7045-6R3M
Datasheet:
AnpuSRR7045-6R3M.pdf
Description:
FIXED IND 6.3UH 2.33A 38MOHM SMD
Series:
SRR7045
Inductance:
6.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.45 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)