Bourns Inc. SRU1048-220Y
Part No.:
SRU1048-220Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRU1048-220Y.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 2.6A 42 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU1048
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
42mOhm
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)