Bourns Inc. SRU6025-330Y
Part No.:
SRU6025-330Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuSRU6025-330Y.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 1.2A 180 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU6025
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
640mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)