Bourns Inc. SRU8045A-330Y
Part No.:
SRU8045A-330Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
4-SMD
Datasheet:
AnpuSRU8045A-330Y.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 2A 150 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU8045A
Package/Case:
4-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)