Delevan P160-102GS
Part No.:
P160-102GS
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuP160-102GS.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.48A 56 MOHM SMD
Manufacturer:
Delevan
Series:
P160
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.48 A
Current - Saturation (Isat):
1.526A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
56mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)