Delevan P160-222GS
Part No.:
P160-222GS
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AnpuP160-222GS.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.056A 110 MOHM
Manufacturer:
Delevan
Series:
P160
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.056 A
Current - Saturation (Isat):
1.036A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)